Asset Publisher Asset Publisher

parki krajobrazowe

Parki Krajobrazowe – Bolimowski Park Krajobrazowy

Bolimowski Park Krajobrazowy utworzono Uchwałą WRN w Skierniewicach nr XIV/93/86., powiększono rozporządzeniem Wojewody Skierniewickiego nr 31 z dn. 19. 06. 1995 r. (Żródło: Obszary chronione w Polsce. IOŚ.Warszawa 2001).

Obecnie powierzchnia Parku w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Radziwiłłów wynosi 5545,49 ha. Tereny Puszczy Bolimowskiej, wraz z doliną Rawki już od ponad 30 lat znajdowały się w granicach obszaru chronionego krajobrazu. Wyznaczenie tego obszaru uchwałą Wojewódzkiej Rady Narodowej w Łodzi, umożliwiło zmianę trasy autostrady, która w pierwotnej wersji miała przecinać puszczę przez sam środek. Wartości kulturowe i historyczne obiektów znajdujących się na terenie parku krajobrazowego znane były od dawna, lecz estetyczno-przyrodnicze walory tego obszaru dowartościowano dopiero w latach 80-tych.

Charakterystyczną cechą roślinności i krajobrazu są liczne polany śródleśne, występujące w miejscach niedostępnych, często zabagnionych, na których stwierdzono interesującą florę i faunę oraz liczne zbiorowiska roślinności torfowiskowej, bagiennej i łąkowej. Rzeka Rawka wraz ze swą doliną stanowi naturalną, swoistą oś przecinającą obszar parku w układzie południkowym. Jest to jednocześnie ważny element hydrologiczny, biocenotyczny i krajobrazowy obszaru parku.

Położenie Bolimowskiego Parku Krajobrazowego w środkowej częci kraju, w połowie odległości iędzy dwoma duzymi aglomeracjami miejskimi: Łodzią i Warszawą, nadaje temu obiektowi szczególnie ważna rangę. Park znajduje się w węźle korytarzy ekologicznych dolin rzecznych Bzury i Rawki, gdzie spełnia ważną rolę: krajoznawczą, rekreacyjną, turystyczną, edukacyjną i naukową. Od kilku lat jest ważnym obiektem dydaktycznym dla szkół średnich oraz studentów. Na terenie parku są prowadzone badania naukowe w ramach tematów dotyczących róznorodności, przemian i zagrożenia flory i fauny oraz zbiorowisk roślinnych.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

położenie

położenie

 

 

Lasy Nadleśnictwa Radziwiłłów pod względem geograficznym znajdują się w centralnej części Polski w obszarze Niziny Środkowomazowieckiej-Równiny :Kutnowskiej i Łowicko-Błońskiej oraz Kotliny Warszawskiej. Administracyjnie teren nadleśnictwa położony jest w województwie mazowieckim i łódzkim. Główne kompleksy leśne zlokalizowane są pomiędzy Skierniewicami i Żyrardowem oraz na północ od Sochaczewa.

Według rejonizacji przyrodniczo-leśnej (SGGW 2010), lasy Nadleśnictwa Radziwiłłów leżą w Krainie IV – Mazowiecko-Podlaskiej, w mezoregionach:

  • Równiny Kutnowsko-Błońskiej (IV-11),
  • Puszczy Kampinoskiej (IV-8).

W mezoregionie Puszczy Kampinoskiej, której lesistość wynosi 37%, położona jest północna część obrębu Sochaczew z oddziałami: 1; 1A; 2-6; 6A; 7; 7A; 7B; 8; 8A; 8B; 9; 9A; 10; 10A; 11-16; 16A; 17; 17A; 18; 19; 19A; 19B; 20-40; 40A; 40B a, b; 41-44; 44A; 44B; 45; 45A; 45B; 46; 46A; 47; 47A; 48; 48A; 48B; 49; 49A.Pozostała część oddziałów obrębu Sochaczew oraz cały obręb Radziwiłłów położone są w mezoregionie Równiny Kutnowsko-Błońskiej.Północną granicę rozmieszczenia kompleksów leśnyvh Nadleśnictwa stanowi rzeka Wisła w miejscu dopływu Bzury ,a południową szosa Skierniewice –Mszczonów w okolicach wsi Niemieryczew i Łajszczew Nowy. Od zachodu teren Nadleśnictwa sięga do miejscowości Matyldów, a na wschodzie do miejscowości Jaktorów.Rozrzut terytorialny wszystkich kompleksów leśnych na osi pólnoc –południe wynosi 50 km ,a ze wschodu na zachód 35km.