Asset Publisher Asset Publisher

Zagrożenia występujące w lesie

  1. Nierówności terenu.

Podczas wyprawy do lasu należy spodziewać się, że powierzchnia po której będziemy się poruszać będzie nierówna, utkana zboczami, dołkami,wystającymi korzeniami, pniakami, suchymi gałęziami i konarami. Las to nie płaska betonowa nawierzchnia.Pamiętajmy aby uważnie patrzyć pod nogi i posiadać odpowiednie obuwie.

  1. Martwe i obumierające drzewa

Las jest tworem żywym i wszystko co się w nim znajduje może dynamicznie się zmieniać. Drzewa podobnie jak człowiek, chorują i obumierają. Chore i zamarłe drzewa kruszą się, obłamują i przewracają. Poruszając się po lesie należy zachować ostrożność, w szczególności podczas silnych burz i wiatrów.

  1. Dzikie zwierzęta

Uciekając od miejskiego zgiełku, w leśną głuszę każdy z nas chciałby zasmakować pełni życia tętniącego w lesie. Pamiętajmy jednak, że las jest domem dzikich zwierząt, zaś my jedynie jego gośćmi. Dzikie zwierzęta mogą być niebezpieczne . Mogą przenosić choroby (np. wściekliznę) a w chwili zagrożenia zaatakować. Starajmy się obserwować zwierzęta z odpowiedniej odległości.Nie podchodzić oraz nie karmić. Nasz pokarm nie jest naturalnym pokarmem dzikich zwierząt i może im zaszkodzić. Możemy również nieświadomie sprowokować zwierzę do nienaturalnych zachowań.W lesie występują również jadowite owady (pająki, kleszcze, komary), które również mogą przenosić niebezpieczne choroby.Pamiętajmy aby do lasu zaopatrzyć się w odpowiednią odzież.

  1. Niebezpieczne i trujące rośliny oraz grzyby. 

Pamiętaj, że w lesie występują również rośliny i grzyby trujące lub mogące wywołać alergie czy oparzenia. Jeśli nie mamy pewności co to za gatunek, nie zbierajmy i nie zjadajmy ich części.

  1. Prace leśne

Miejsca, w których prowadzone są prace leśne związane ze ścinką drzew i ich wywozem opatrzone są specjalnymi tablicami z zakazem wstępu. Tablice zamieszczane są przy drogach oraz szlakach wjazdowych i wyjazdowych z powierzchni prac. Na takich powierzchniach jest bezwzględny zakaz wstępu i poruszania się.

  1. Warunki pogodowe

Pamiętajmy, że warunki pogodowe panujące w lesie mogą być różne. Burze, silne wiatry, śnieg zalegający w konarach drzew mogą znacznie zwiększyć ryzyko obłamania się konarów i gałęzi a także wywrócenia czy złamania drzew. Mogą również wystąpić lokalne oblodzenia czy podtopienia. Podczas niekorzystnych warunków pogodowych należy zachowywać szczególną ostrożność.

  1. Polowania

Na terenach leśnych prowadzona jest również gospodarka łowiecka. Na obszarach polowań zbiorowych ustawiane są specjalne tablice ostrzegawcze na drogach i szlakach leśnych wjazdowych i wyjazdowych na obszar polowania. W takich sytuacjach należy bezwzględnie przestrzegać zakazu wejścia na powierzchnię objętą polowaniem. Jeśli wybieramy się na nocny spacer po lesie, należy również zaopatrzyć się w odzież odblaskową oraz latarkę lub inny sygnalizator świetlny aby być widocznym i uniknąć wypadku podczas polowań indywidulanych.

  1. Wnyki i sidła

W lesie mogą znajdować się wnyki bądź sidła pozostawione przez kłusowników.

W przypadku ich zauważenia prosimy o kontakt z nadleśnictwem.

  1. Drogi leśne

Pamiętajmy, że po drogach leśnych mogą poruszać się pojazdy związane z prowadzoną gospodarką leśną (ciężki sprzęt leśny, pojazdy przystosowane do wywozu drewna, pojazdy służby leśnej lub inne upoważnione pojazdy). Poruszając się po szlakach turystycznych i innych szlakach leśnych stosuj zasadę wzmożonej ostrożności. Osoby poruszające się po szlakach konnych mają obowiązek poruszania się wyłącznie po szlakach konnych. Drogi leśne przystosowane do ruchu publicznego są odpowiednio oznakowane i należy zachować na nich szczególną ostrożność.