Wydawca treści Wydawca treści

Polskie lasy

Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów. Zajmują one 29,2 proc. terytorium kraju, rosną na obszarze 9,1 mln ha. Zdecydowana większość to lasy państwowe, z czego prawie 7,6 mln ha zarządzane jest przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.

W Polsce lasów wciąż przybywa. Lesistość kraju zwiększyła się z 21 proc. w roku 1945 do 29,2 proc. obecnie. Od roku 1995 do 2011 powierzchnia lasów zwiększyła się o 388 tys. ha. Podstawą prac zalesieniowych jest „Krajowy program zwiększania lesistości", zakładający wzrost lesistości do 30 proc. w 2020 r. i do 33 proc. w 2050 r. Lasy Polski są bogate w rośliny, zwierzęta i grzyby. Żyje w nich 65 proc. ogółu gatunków zwierząt.

Lasy rosną w naszym kraju na glebach najsłabszych, głównie z powodu rozwoju rolnictwa w poprzednich wiekach. Wpływa to na rozmieszczenie typów siedliskowych lasu w Polsce. Ponad 55 proc. powierzchni lasów zajmują bory. Na pozostałych obszarach występują siedliska lasowe, głównie mieszane. Ich niewielką część stanowią olsy i łęgi – niewiele ponad 3 proc.

W latach 1945-2011 powierzchnia drzewostanów liściastych na terenach PGL LP wzrosła z 13 do ponad 28,2 proc.

Na terenach nizinnych i wyżynnych najczęściej występuje sosna. Rośnie ona na 64,3 proc. powierzchni leśnej w PGL LP oraz na 57,7 proc. lasów prywatnych i gminnych. W górach przeważa świerk (zachód) oraz świerk z bukiem (wschód). Dominacja sosny wynika ze sposobu prowadzenia gospodarki leśnej w przeszłości. Kiedyś monokultury (uprawy jednego gatunku) były odpowiedzią na duże zapotrzebowanie przemysłu na drewno. Takie lasy okazały się jednak mało odporne na czynniki klimatyczne. Łatwo padały również ofiarą ekspansji szkodników.

W polskich lasach systematycznie zwiększa się udział innych gatunków, głównie liściastych. Leśnicy odeszli od monokultur – dostosowują skład gatunkowy drzewostanu do naturalnego dla danego terenu. Dzięki temu w latach 1945-2011 powierzchnia drzewostanów liściastych na terenach PGL LP wzrosła z 13 do ponad 28,2 proc. Coraz częściej występują dęby, jesiony, klony, jawory, wiązy, a także brzozy, buki, olchy, topole, graby, osiki, lipy i wierzby.

W naszych lasach najczęściej występują drzewostany w wieku od 40 do 80 lat. Przeciętny wiek lasu wynosi 60 lat. Coraz więcej jest drzew dużych, liczących ponad 80 lat. Od końca II wojny światowej ich powierzchnia wzrosła z 0,9 mln ha do prawie 1,85 mln ha.

Raporty o stanie lasów w Polsce


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Lasy nadleśnictwa

Lasy nadleśnictwa

  Lasy Nadleśnictwa Radziwiłłów to kompleksy leśne położone w centralnej Polsce, na malowniczym Mazowszu, w rejonie silnie zaludnionym i zurbanizowanym, chętnie odwiedzane przez mieszkańców i turystów w poszukiwaniu darów lasu. A dary lasu, często  niedoceniane, to nie tylko grzyby, jagody, poziomki, jeżyny, ale przede wszystkim  to, co niezbędne do życia: tlen, czyste powietrze, woda, cisza, a także piękno i malowniczość o każdej porze roku.

  Odwiedzając las, pamiętaj:

  • więcej zobaczysz i usłyszysz, zachowując się cicho;
  • jest to dom zwierząt i roślin, a my, zwabieni pięknem, przychylnością i bezbronnością lasu, korzystamy z jego gościnności;
  • rośliny też czują i cierpią, nie łam gałęzi ani drzewek, nie zrywaj roślin, one najlepiej czują się w swoim środowisku;
  • mieszkańcy lasu pozostają w lesie – nie zabieraj zwierząt do domu;
  • las to nie śmietnisko;
  • po lesie poruszamy się pieszo lub jeździmy rowerem;
  • ogień palimy tylko w wyznaczonych miejscach i 100 m od ściany lasu; nie palimy papierosów – przecież przybyliśmy w leśne ostępy, aby korzystać ze świeżego, czystego powietrza;
  • grzyby, których nie zbierasz, jedzą zwierzęta; nie niszcz ich;
  • niszcząc przyrodę – niszczysz środowisko, w którym żyjesz;
  • lasy są dobrem ogólnospołecznym, kształtującym jakość życia człowieka.

   Każdego, kto przestrzega powyższych zasad, Nadleśnictwo czyni honorowym

 „Przyjacielem lasu", dziękując za szacunek okazywany przyrodzie

Na przeważającym terenie Nadleśnictwa występują drzewostany sosnowe z siedliskami borowymi - 58 % powierzchni.  Część terenów - 42 % powierzchni – to fragmenty żyźniejszych siedlisk lasowych z bogatą florą i głównym udziałem w składzie dębu obok olszy, brzozy, jesionu, grabu, osiki.

  Lasy gospodarcze stanowią 38 % powierzchni. Pozostała część to lasy ochronne, w tym: lasy glebochronne, wodochronne, trwale uszkodzone na skutek działania przemysłu, cenne fragmenty rodzimej przyrody, ostoje zwierząt, lasy mające szczególne znaczenie dla obronności i bezpieczeństwa państwa.

 

Atrakcyjność lasów Nadleśnictwa wzbogacają:

  •  rzadkie gatunki ptaków: żuraw, bocian czarny, lelek kozodój, zimorodek, jemiołuszka, dudek, gil, cała gama lekarzy drzew – od dzięcioła zielonego po czarnego;
  • rodziny bobrów – wspaniałych budowniczych urządzeń melioracyjnych, którzy upodobali sobie liczne cieki wodne;
  • zwierzęta: dostojne łosie, subtelne sarny, zwinne daniele, czujne jelenie, sprytne wiewiórki, przebiegłe lisy, krępe dziki, płochliwe zające i urodziwe bażanty;
  • stanowiska roślin chronionych: lilii złotogłów, wawrzynka wilczełyko, bluszczu pospolitego, widłaków, kosaćców, przylaszczki, zawilców, konwalii majowej