Wydawca treści Wydawca treści

rezerwat przyrody

Wodny rezerwat przyrody „Rawka"

 

Został utworzony na podstawie Zarządzenia Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 24 listopada 1983 r. (M. P. Nr 39 poz. 210 z 1983 r.).Rezerwat ten (na gruntach należących do nadleśnictwa w oddz. 128d, co jest niewielką częścią tego rezerwatu)położony w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Radziwiłłów, rozciąga się od wysokości połowy kompleksu Bolimów (ujście Korabiewki do Rawki) do ujścia rzeki Rawki do Bzury. Obejmuje 10-cio metrowy pas łąk na tym odcinku.

   

---

Leśny rezerwat przyrody „Puszcza Mariańska"

 

Został utworzony na mocy Zarządzenia Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 22 kwietnia 1983 r. (M. P. Nr 16 poz. 91 z 1983 r.) ze zmianami wg rozporządzenia nr 12 wojewody mazowieckiego z dnia 19 marca 2004.

Powierzchnia rezerwatu wynosi 132,23 ha. Celem ochrony jest zachowanie fragmentu lasu grądowego z chronionymi i rzadkimi gatunkami roślin zielnych w runie. W rezerwacie przeważają siedliska lasu mieszanego i lasuświeżego. Gatunkiem dominującym w drzewostanie jest sosna IV i V klasy wieku. Sporadycznie występują brzoza i olsza.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

POMNIK NIEPODLEGŁOŚCI W PUSZCZY MARIAŃSKIEJ

POMNIK NIEPODLEGŁOŚCI W PUSZCZY MARIAŃSKIEJ

POMNIK NIEPODLEGŁOŚCI W PUSZCZY MARIAŃSKIEJ

 

Dnia 9 listopada 2018 roku odbyły się uroczystości związane z setną rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę. Gospodarze spotkania - Nadleśnictwo Radziwiłłów, Parafia p.w. św. Archanioła w Puszczy Mariańskiej oraz Gmina Puszcza Mariańska - postanowili uczcić to wydarzenie Pomnikiem Niepodległości.

 

Uroczystość zgromadziła przedstawicieli władz krajowych i lokalnych, służb mundurowych, kombatantów II wojny światowej, uczniów szkół podstawowych i liceum oraz miejscową ludność. Obchody rozpoczęła podniosła Msza święta celebrowana przez Księdza Biskupa Wojciecha Osiala z Diecezji Łowickiej. W swojej homilii biskup podkreślił wagę wolności  i determinację naszego narodu w trudnej walce o niepodległość.  

Zaraz po mszy, jeszcze w kościele uczestnicy obejrzeli wzruszający występ artystyczny przygotowany i wykonany przez uczniów Szkoły Podstawowej z Puszczy Mariańskiej. Następnie przy dźwiękach orkiestry strażackiej we wspólnym orszaku wszyscy udali się pod Pomnik Niepodległości, gdzie nastąpiło złożenie wieńców.

W liście, odczytanym przez przedstawiciela Kancelarii Prezydenta RP ministra Adama Kwiatkowskiego, Prezydent Andrzej Duda podziękował mieszkańcom za przywiązanie do wartości patriotycznych, tradycji narodowej oraz kultywowanie pamięci o wolnościowych dążeniach  Polaków.

Swoje przesłanie do zgromadzonych skierował również Jacek Sagan, dyrektor Departamentu Leśnictwa w Ministerstwie Środowiska, w którym podkreślił rolę grupy zawodowej leśników w zachowywaniu tradycji narodowych i przestrzeganiu wartości patriotycznych.

Z kolei Andrzej Konieczny, dyrektor generalny Lasów Państwowych w swoim przesłaniu podkreślał, że to wspólne świętowanie jest cenną inicjatywą uczczenia 100-lecia niepodległości Polski. „To ważna lekcja historii dla młodego pokolenia, a także chwila do refleksji nad polską państwowością, dalszym rozwojem polskiego społeczeństwa oraz świadomością wspólnoty narodowej w zjednoczonej Europie”.

Granitowy obelisk  z datą 1918-2018 i orłem ze znakiem Legionów Polskich usytuowano w centrum miejscowości Puszcza Mariańska, na skwerze przy specjalnie w tym celu usypanym kopcem zwieńczonym krzyżem. Pomysłodawcą pomnika był Konrad Grzybowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Radziwiłłów, który powiedział, że pomysł tego pomnika odwołuje się do znanej w polskiej tradycji idei czczenia wielkich wydarzeń i bohaterów narodowych poprzez usypywanie kopców.
" Ten mały kopiec w Puszczy Mariańskiej wraz z granitowym głazem symbolizującym opokę, a także posadzonym obok dębem - będącym oznaką trwałości, wieczności ma ukazywać przywiązanie tutejszej społeczności do odzyskanej przed stu laty, po 123 latach zaborów, niepodległej ojczyzny."

Po zakończeniu części oficjalnej przy pieśniach i piosenkach wojennych śpiewanych przez zespół „Jarzębinki” z Puszczy Mariańskiej zaproszeni goście mogli uraczyć się żołnierską grochówką przygotowaną przez Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Bartnikach.  

 

                        List Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy